eutf sinema
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
eutf sinema

eütf sinema topluluğu

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

the prestige(prestij)

5 posters
YazarMesaj
salamandra

the prestige(prestij) Empty
MesajKonu: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimePaz Ara. 31, 2006 12:52 am

bir kere sağlam oyuncu kadrosuyla bile izlenmeye değer bir film.senoryonun da christopher nolan ın alışkın olduğu tarzda seyirciyi ters köşe yatıran bir kurgu içermesi sonucu güzel bir film çıkmış..farklı olmuş.
forum insanları katılır mı bilemem tabi ama; bence filmin tüm bu güçlü yanlarına rağmen öyküde biraz fazla raslantısal bir durum var..Tesla filmde çok yüzeysel işlenmesine rağmen çok önemli bir yer tutuyor-giriyor,filmi götürüyor,gidiyor- zaten filmde geçen bilim-kurgu öğelerinden bahsetmiyorum bile!
izlemesi keyifli bir film.özellikle tatil döneminde kafa dağıtmak isteyenlere tavsiye edilir!!
EcAnK

EcAnK

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeSalı Ocak 02, 2007 4:55 am

içeriğe bağlı olarak izlemeyenler okumasın
ya rastlantısal olarak teslanın filme girişini kastediyorsan katılıyorum sana.
şimdi bilmiyorum katılırmısınız ama ben şöyle düşünüyorum;
filmden çıktım, kafamda anlamını bulmayan tek soru : "Borden kağıda neden Tesla yazdı?"

borden ve bordenın mühendisinin kardeş olduğunu düşününce, filmde birçok şey kopuk geliyo bana ve filmden tatmin olmadığımı hissediyorum. yani mesela kağıda neden Tesla yazıldığı (filme teslayı katmak için alakasız bir yöntem gibi oluyor sanki ? ), teslanın filme damdan düşme sokulduğu gibi şeyler.

ama borden in teslanın aletini daha önceden kullanıp, alet düzgün çalışmıyorken bir deneme yapıp daha sonra bu işi ileri götürmediğini ve mühendisinin onun klonu olduğunu düşününce benim kafamda taşlar oturuyor gibi. böylece teslada damdan düşme sokulmamış oluyor filme.

zaten filmden çıktığımda en çok hoşuma giden nokta filmde kopuk, pürüz bırakacak eklentilerin,bölümlerin olmamasıydı.

ama genede bordenin mühendisinin, kardeşi mi yoksa klonu mu olduğu hakkında kafam karışık. kardeşi olduğunu düşünenler o zaman bordenin kağıda neden tesla yazdığını (angier i uzaklaştırmak,oyalamak için ya da 'film icabı' anlamına gelecek şeyler çok saçma bence bu arada)açıklayabilirler mi?

En son tarafından Cuma Ocak 05, 2007 3:27 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
salamandra

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 12:55 am

slm ecank!
(filmi halen izlemeyi düşünenler okumasa iyi olur!)
aslında film konusunda çok farklı bir noktada değiliz..senin yazdıklarını okuyunca film üzerine biraz daha düşündüm ve kalan boşlukları istediğim şekilde doldurabildiğimi farkettim! ve filmi daha az beğendim..ben borden ın ikiz kardeşinin olduğunu düşünmüştüm..şöyle ki;

filmin henüz başlarında-yani borden tesla yı fuarda izlemeden önce- borden ztn ortalarda benim acayip bir numaram var diye dolaşıyordu.

bir ikinci unsur da borden ve mühendisin film boyunca bir hayatı paylaştıkları yolundaki vurgulamalardı-ikisi çok farklı çizilmeye çalışılmış-

tesla ya gelince! zamanın ünlü mühendislerinden ve anladığım kadarıyla ilizyonistlerin aralarındaki çekişmelerden haberdar.borden ın da bir gün sırlarının çalınabileceğini düşünerek böyle bir yola başvurması uygun bir ihtimal belki!ama zaten benim de karşı çıktığım nokta da,bu sırada tesla nın raslantısal biçimde o aleti icat etmesi oldu!
zorlamama mı? Wink en iyisi filmi orda bırakmak..
EcAnK

EcAnK

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 1:04 am

evet aynı şeyi düşünüyoruz Wink

ama ben, filme Tesla nın rastlantısal girdiğini düşünüp filmden memnun kalmamaktansa, Borden'in benim acaip bir numaram var demesinden de önce Tesla ile iletişim kurduğunu düşünüp filmden memnun kalmayı tercih ediyorum sanırım..

ben aksini gösteren birşeyde görmedim. yani muallakta Smile
OloRin
Admin
OloRin

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 1:07 am

film ile ilgili yazarken içeriğe bağlı olarak izlemeyenler okumasın gibi ibareler baştan kullanılsa dünya daha yaşanası bir yer olurdu Crying or Very sad
sWan

sWan

MesajKonu: İZLEMEYENLER OKUMASIN   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 4:11 pm

açıkcası arkadaşlar son yazdığınız yorumlardan sonra iyice kafam karışıtı.oysa ben filmeden çıktıktan sonra gayet herşeyin yerine oturduğunu düşünmüştüm. şöyle ki bence gerçektende borden ın bir ikiz kardeşi vardı ve borden teslyı bir hilekar, para yiyen becerizsiz bir bilimadamı olarak görüyordu.bunu düşündüğü için angier a tesla nın ismini verdi. zaten kopyalama işinin olduğunu bilseydi(en azından tahmin edebilseydi) angier ın öldüğünü kabul etmezdi.
siz ne dersiniz????

ayrıca filmde tesla ve edison gibi gerçek karekterlerin kullanılması çok güzel olmuş.ayrıyetten kendilerini tebrik ediyorum....
EcAnK

EcAnK

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 6:27 pm

off, bütün hayallerimi yıktın Smile evet sanırım doğru söylüyorsun. önceden Tesla'ya gitmiş olsa klon işinin yapılabildiğini bilse Angier o havuza düştüğünde öyle reaksiyon göstermezdi, dediğin gibi öldüğüne inanmazdı. film benimde gözümden biraz düştü Razz
sWan

sWan

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 6:54 pm

yok ya düşmesin gözünden..çelişkilerin olmaması daha ii bir kurgu olduğunu gösteriyor sonuçta bece daha da memnun kalmalısın Smile
bu arada tesla gibi gerçek bir karakterin kullanılması şu klonlama olayının pek de hayal ürünü olmadığını gösteriyor. bilmiyorum ama en azından tesla bu konuda çalışmalar yapmıştır belki. kim bilir dolly den önce bilmediğimiz başka bir klon da meydana gelmiş olabilir Razz
zeal

MesajKonu: Geri: the prestige(prestij)   the prestige(prestij) Icon_minitimeCuma Ocak 05, 2007 10:17 pm

sewmedm bn..sihirbazlardn da hiç bir zaman hoşlanmamıştır ztn..bi filmin yaw mantık üzerine kurulmasını ya da tamamen bilim kurgu olmasından hoşlanıyorm bn..ortaya karışık olmamış bnce..

the prestige(prestij)
1 sayfadaki 1 sayfası