eutf sinema
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
eutf sinema

eütf sinema topluluğu

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Türk Sineması

5 posters
YazarMesaj
lebowski
Admin
lebowski

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimeC.tesi Ara. 23, 2006 8:58 am

arkadaşlar, türk sineması hakkındaki düşüncelerinizi her yönüyle burada belirtebilir, hep birlikte tartışabiliriz..dünden bugüne türk sinemasının gidişini nasıl buluyorsunuz,beklentileriniz nelerdir?..en beğendiğiniz türk filmleri hangileri?..
lebowski
Admin
lebowski

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimeSalı Şub. 20, 2007 12:25 am

Türk Sinemasında her ne kadar çok değerli filmler yapılıyor olsa da,günümüzde sadece ticari amaçlı, içi boş bir çok film ne yazık ki çoğunlukta..

bir grup sinemasever de bunlara gereken ödülü vermek adına bir organizasyona girişmiş, çok da hoş bir çalışma çıkmış ortaya..

Türk Sinemasında 2006'nın en kötülerini belirleyen Altın Salatalık ödülleri için siz de oy verebilirsiniz..

www.altinsalatalik.tr.cx
mRNA

mRNA

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimeÇarş. Şub. 21, 2007 3:51 pm

Kişisel olarak en beğendiğim Türk filmi "Gemide"... Aslında Yeni Sinemacılar'ın yaptığı bütün filmler gayet takdire şayan...
http://www.myspace.com/kedikara
OloRin
Admin
OloRin

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimeC.tesi Şub. 24, 2007 12:59 pm

Benim en çok beğendiğim türk filmi Eşkiya'dır (Eşkıya veya Eşkîya mıdır doğrusu bilmiyorum, yanlış yazdıysam uyarın). Eşkiyalık, şehir eşkiyalığı, ikisinin keşismesi veya birbirine dönüşümü, iki ana karakterin de geçtiği benzer yollar, benzetmeleri, müzikleri, her şeyiyle başyapıt.

Ayrıca Fasülye'de izleyemediğim ama en çok izlemek istediğim Türk filmidir.
mRNA

mRNA

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimeC.tesi Şub. 24, 2007 1:06 pm

OloRin demiş ki:
Ayrıca Fasülye'de izleyemediğim ama en çok izlemek istediğim Türk filmidir.

Hiç fena bir film değildir Fasülye Smile
EcAnK

EcAnK

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimePtsi Şub. 26, 2007 4:29 am

OloRin demiş ki:
Benim en çok beğendiğim türk filmi Eşkiya'dır (Eşkıya veya Eşkîya mıdır doğrusu bilmiyorum, yanlış yazdıysam uyarın). Eşkiyalık, şehir eşkiyalığı, ikisinin keşismesi veya birbirine dönüşümü, iki ana karakterin de geçtiği benzer yollar, benzetmeleri, müzikleri, her şeyiyle başyapıt.
+1
mRNA

mRNA

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimePtsi Şub. 26, 2007 4:10 pm

lebowski demiş ki:
dünden bugüne türk sinemasının gidişini nasıl buluyorsunuz,beklentileriniz nelerdir

Aslında tüm sanat dallarına leş gibi sinmiş olan ucuzluk ve yüzeyellikten malesef sinema da nasibini fazlaca almış gözüküyor. Gerçi bunu beklemek doğal birşey, çünkü sanırım sinema ve müzik diğer bütün sanat dalları arasında en geniş insan kitlesine ulaşabilen ve en çok "eğlencelik" görülebilen dallar. Türk sinemasının ve modern Türk müziğinin gidişatının, bu basit gibi görünen diyalektiğin çok da dışında bir seyir izle(ye)mediğini düşünüyorum. Sinema ile meslek olarak ilgilenenler, iyi bir film yapmak için gerekli maddi olanakların çok zor temin edildiğinden dem vuracaklardır mutlaka, ki haklılar, sektörün henüz kemikleşemediği bir ülkede kaynak bulmak çok zor olacaktır. Gerçi ülkemiz özelinde düşünüldüğünde müzik için de, başka sanat dalları için de, hatta bilim ve edebiyat için de belki benzer sorunlardan söz edilebilir. Dolayısıyla bu "gidişattaki saçmalık nedir" sorusunun yanıtını başka yerlerde aramak gerektiğini düşünüyorum.

Sinemadan profesyonel olarak zerre kadar anlamayan biri olarak, iyi bir filmin iyi bir fikirle başladığına inanıyorum. Bu iyi fikri anlatmak için en güzel, ilgi çekici yöntemi bulmak da tıpkı o fikri yakalamak için çok gerekli olan açık kafalılığı, okumuşluğu ve cesareti gerektiriyor. Açıkçası, iyi bir sinema izleyicisi/tüketicisi olarak, Türk sinema tarihinde az önce sözünü ettiğim açık kafalılığa, okumuşluğa ve cesarete çok az rastlayabildim malesef. Beni sarsan, bulunduğum yerden başka bir yere götüren, fikrimi değiştiren, düşünceye sevk eden, mutlu eden, kızdıran, eleştirten, kendimi geliştirmemi öğüt veren, üstüne okutan bir Türk filmi çok seyrek karşıma çıktı (Dünyada da diğer bütün sinema ürünleri arasında örneği azdır gerçi bu gibi filmlerin). Yani aslında iyi sanatın tür ve biçimden bağımsız olarak tek kriteri bir insan için herhangi bir açıdan etkileyici olması değil midir sizce de? Türkiye'de de "ortalamanın eğlencesi"ne hizmet etmeyen bir film yapılması bence hiç zor değil, ve yapılıyor da. Ama sinemanın temel sorunlarının sinemadan bağımsız nedenlere dayandığını söylemek hiç zor olmasa gerek. Kendimizi anlamaya vakit harcayan, okuyan, dinleyen, saygı gösteren, fikrini söyleyen insanlar haline dönüşmeye başladığımız anda çok daha güzel filmler izleyeceğimizi düşünüyorum. Tabi bu dönüşüm sürecinde yine de bir avuç Don Kişot'un çektiği nefis filmler de bize yoldaşlık eder herhalde...
hidden_heaven

Türk Sineması Empty
MesajKonu: Geri: Türk Sineması   Türk Sineması Icon_minitimeÇarş. Mart 21, 2007 5:16 pm

gece,melek ve bizim çocuklar (gerçekten çok iyi bir film)
tabutta rövaşata
vesikalı yarim

(şimdilik bunlar geldi aklıma)

sen ne dilersen de çok iyiydi bence

Türk Sineması
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-