eutf sinema
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
eutf sinema

eütf sinema topluluğu

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

TAKVA

4 posters
YazarMesaj
coco_pops

TAKVA Empty
MesajKonu: TAKVA   TAKVA Icon_minitimePtsi Ara. 11, 2006 9:52 pm

Özer Kızıltan'ın yönettiği Başrolünde Erkan Tan'ın bulunduğu cesur sınıfına koyabileceğimiz bir film.Daha sert bir son bekleyip de hayal kırıklığına uğramış olmama rağmen beğendm.Ayrıntılara dikkat edilmiş .Ama bana sanki giriş bölümü çok kısa tutulmuş da Gelişme bölümü bi o kadar uzun gibi geldi .Onun yanında Erkan Tan role cuk die otturmş. Beğendim ben herkes dikkatlice izlesin Wink
coco_pops

TAKVA Empty
MesajKonu: Geri: TAKVA   TAKVA Icon_minitimePtsi Ara. 11, 2006 9:56 pm

OFFF ya kendimden utandım özür dilerim çok başrolde ERKAN CAN OYNUO Embarassed
OloRin
Admin
OloRin

TAKVA Empty
MesajKonu: Geri: TAKVA   TAKVA Icon_minitimePerş. Ara. 14, 2006 1:10 am

Gittim, gayet de beğendim. Sadece sonu biraz aceleye gelmiş gibi geldi. Bir de tarikatlara daha bir fazla giydirmelerini isterdim.
esn

TAKVA Empty
MesajKonu: Geri: TAKVA   TAKVA Icon_minitimeC.tesi Ara. 16, 2006 9:34 pm

son zamanlarda çok fazla türk filmi izlemedim ama artık duygusal eski türk filmleri havasında ya da saçma sapan komedi olmaya çalışan filmlerdense bişeyler anlatmaya çalışan filmler bekliyo herkes (en azından ben ) o açıdan iyiydi beğendim. zaten erkan can vardı çok iyiydi
lebowski
Admin
lebowski

TAKVA Empty
MesajKonu: Geri: TAKVA   TAKVA Icon_minitimePaz Ara. 17, 2006 12:07 am

bence gayet iyiydi.. pek değinilmeyen bir konuya seçmesi ve bu konuya tarafsız bakabilmesi filmin en büyük başarısı.. Sonu aceleye gelmiş değil de bence verilmek istenen mesaj doğrultusunda gayet güzel bağlanmış. adamın dünya zenginliğinin manevi hayatına verdiği yıkım, ikisinin birbiriyle çelişkisi.. erkan can'ın oyunculuğu etkileyici, filmin yarattığı doğal havaya katkısı büyük..türk sinemasının böyle yapımlara ihtiyacı var
OloRin
Admin
OloRin

TAKVA Empty
MesajKonu: Geri: TAKVA   TAKVA Icon_minitimeÇarş. Ara. 20, 2006 12:29 am

-filmi izlemeyenler okumasın (dikkat spoiler demek istemedim Smile)

filmin sonunun "tam" olmadığı konusunda ısrarcıyım. çünkü "verilmek istenen mesaj" belirgin değil. veya ben anlayamadım, sorayım:

filmin tezi, vermek istediği mesaj ne? kendini fazla dine kaptırma, delirirsin mi? yoksa erkan can'ın kosovalı çocuğa vurduktan sonraki monoloğundan yola çıkıp "ne kadar iyi bir insan olmak istersen iste günahsız yaşayamazsın" mı? veya dünyevi işlerle din yürümez mi? veya başka bir şey mi? bana göre aralarından ilki en belirgin tez gibi gözüküyor ve filmin ana fikrinin o olduğunu var sayıyorum. o zaman da film doruk noktasında yani erkan can'ın delirmesiyle aniden bitiyor ki bence bu filmin bir eksisi, hangi film tam zirve noktasında biter? ana tezi göker gibi "dünya zenginliğinin manevi hayatına verdiği yıkım, ikisinin birbiriyle çelişkisi" düşünen veya hayır başka diyen de gayet çıkabilir, çünkü dediğim gibi, filmin belirli öne çıkan bir ana tezi yok bana göre Smile

diyelim ki tezden daha çok film yaşanan dramın büyüklüğünü ele almak istedi (ki ilk planda eleştirisel olması ihtimalini direk es geçiyorum, herkes filmin objektif olma namına suya sabuna olabildiğince az dokunmaya çalıştığını görmüştür). o zaman da karşıma cevaplanmamış bir sürü soru çıkıyor. erkan can neden sürekli rüyasında sevişiyor? neden en son rüyasından iyice rahatsız oluyor? neden rüyasını hoca efendiyle paylaşamadığı için bunalımı abartı derece büyüyor? bu soruların cevabı "o şundan, bu da bundan" gibi basit gözükebilir ama hepsini aslında kendimizce verebiliriz, cevabı film belirgin olarak söylemiyor bize. bu tablodan yola çıkarak karakterin daha önce yaşadığı bir travma olduğu bariz fakat hiç bir şeyden bahsedilmiyor. tabi bunları dramın ön planda olduğu bir final yapılmak isteniyorsa eksi olarak gösterebilirim. ama yine de bilinçaltı sahneleri sinematografik olarak filmin akışına uymamış.

bu sebepten sonu bence aceleye gelmiş. çok çok iyi bir film olabilecekken iyi olmuş bir film takva.

TAKVA
1 sayfadaki 1 sayfası